Vzpomínky na plátně

Kam s tou fotkou? Na zeď… Fotky normální a špatné doporučuji svým kurzistům, aby hned z počítače vymazali. Většinou se k nim už nikdo nikdy nevrátí a zbytečně jen zabírají místo na disku. Fotky nadprůměrné, stojí za to uložit a v počítači je nechat, třeba i pro příští generace. Nadprůměrné z nadprůměrných stojí za vyvolání v minilabu jako fotky (doporučuji větší formáty a lesklý papír, který umí lépe absorbovat ostrost a barevný rozsah fotky). A co s fotkou, která vás osloví pokaždé, když se na ni podíváte? Ke které máte nějaký osobní vztah? No, kam jinam než na zeď někam do interiéru.

Přibijte ji na zeď

Možností, jak fotku vytisknout a pověsit na zeď, je spousta… například velkoformátový tisk, antireflexní sklo, zajímavý rám… to pokud chceme dodat interiéru trochu klasiky. Anebo přímý tisk (resp. tisk a polep) na nějaký ze zajímavých materiálů? Fotky můžete tisknout na sklo, hliníkové desky, pvc desky, anebo levnější verzi na desky s označením kappa. Stále máte lesklý či matný povrch a poměrně velkou pravděpodobnost, že obraz bude vracet světlo, že v něm uvidíte odlesky protilehlého okna či lampy.

Jak z toho ven? Zatímco na vyvolávané fotky doporučuji lesklé provedení, zkusme zde jít opačnou stranou. Za mne jednoznačně plátno, které dodavatel natahuje na dřevěný rám. Tento tisk patří k těm nákladnějším, pokud ale má fotka dlouhodobě zpříjemňovat prostředí, určitě se to vyplatí. A kromě toho, že bude vypadat luxusně a zajímavě, plátno zároveň skryje drobné nesrovnalosti na fotce, třeba jemně vyšší šum, nebo mikroskopickou neostrost… Zkrátka, je to tisk na pórovintý materiál.

Na co si dát pozor?

Při zadávání doporučuji renomované výrobce, případně firmy, se kterými máte dobré zkušenosti s dodávkou větších fotek. Jde nejen o správné podání barev (optimálně si slaďte kalibraci monitoru s barvami tiskárny), ale také o správné zaschnutí inkoustu, ošetření a natažení na dřevěný rám. Setkal jsem se s fotoplátny různě pokrčeným, pootočenými, prostě obraz „neseděl“. 

Pro výrobu fotoplátna bych za sebe doporučil například ostravskou Gradivu (www.gradiva.cz), Megapixel (www.megapixel.cz), anebo Saal-Digital (www.saal-digital.cz). Ve všech třech jsem v minulosti měl možnost plátna nechat vytisknout a s výsledkem jsem byl spokojený. Při porovnání ceny za výrobu a za dodání odpovídá zmíněné pořadí, tedy nejlevnější Gradiva, střed Megapixel a nejdražší Saal-Digital. Pokud bychom se bavili o rychlost výroby, nejlépe vycházela s dodací lhůtou defacto hodin Saal Digital a na dalších dvou místech se střídají Gradiva s Megapixelem. Gradiva bývá rychlejší, pokud není zahlcena zakázkami.

Fotoplátno Saal-Digital

Do Gradivy či Megapixelu je možné fotku zanést na flash disku, anebo poslat e-mailem a osobně si ji pak vyzvednout. Do Saal-Digital tím, že jde o německou firmu, fotku fyzicky neponesete. K zaslání je možné ale využít poměrně jednoduchou aplikaci stažitelnou na webu firmy (www.saal-digital.cz). Po instalaci asi 3 MB prográmku máte po ruce interaktivní katalog výrobků i s cenami. Vyberete vhodný produkt, nahrajete fotografii, program ihned sdělí, zda má fotka dostatek dat, aby se dala na tento formát vytisknout, přizpůsobíte si velikost, případně výřez, vyplníte dodací údaje, odešlete a tím objednáváte.

Potvrzení objednávky přijde obratem na Váš e-mail a k velkému překvapení o pár hodin později dorazí také informace, že je obraz vyroben a distribuován. Já fotobraz obdržel do třetího pracovního dne od objednávky.

Plátno bylo velmi kvalitně a poctivě zabalené, při rozbalení byly v balení i vymezovací kolíčky pro stprávné vypnutí rámu, který je ze dřeva a časem (vlivem vysychání) může povolit. Natažení plátna a vyplnutí fotky bylo v pořádku, stejně jako zvolené barevné provedení (které vychází světleji než při tisku např. v Gradivě, kde je nutno výstupy jemně „přesvětlovat“).

Jediná vada na kráse je rýha na plátně, která vznikla tlakem plátna na rám. Otázka, zda vlivem transportu poštou, anebo výrobou, ale toto by se stávat nemělo a kazí to dojem z celkové zakázky. (Na fotce je rýha zakroužkovana červeně.) Je třeba ocenit, že plátno bylo možné obratem reklamovat, přes webové rozhraní je možné vadu jasně definovat a přiložit i fotky poškození. Firma se k reklamaci postavila čelem a obratem, do přibližně týdne, vyhotovila plátno nové, které již přišlo zcela v pořádku.

Pro mnohé bude významná také cena. Jak jsem již zmínil, z mnou používaných dodavatelů, které zprostředkovávám klientům, je Saal-Digital nejdražší. Pro srovnání přikládám plátno německé firmy k plátnu, které v minulosti vyhotovila Gradiva. Rozdíl v ceně je přitom cca 1049 Kč (menší plátno) vs cca 1650 Kč (větší plátno cca 3násobně). Plus náklady na dopravu, pochopitelně.

 

This entry was posted in Recenze and tagged , , .

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*